Poslední den expedice zboží v letošním roce je 17. 12. 2024. Ve dnech 23. – 31. 12. 2024 celofiremní dovolená.
PENB je zkratka pro průkaz energetické náročnosti budovy. Jedná se o dokument, jehož grafickou část již většina lidí viděla vyvěšenou při vstupu do veřejných budov. PENB je často zaměňován za EŠOB (energetický štítek obálky budovy) – Štítek.
ŠTÍTEK / EŠOB / energetický štítek obálky budovy
Energetický štítek udává energetickou ztrátu objektu prostupem na základě tepelně technických vlastností jednotlivých stavebních konstrukcí.
Pro stavebníky je ale klíčový PENB.
(Na obrázku: ukázka grafické části EŠOB, který je součástí vícestránkového protokolu.)
PRŮKAZ / PENB / průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy obsahuje jak část týkající se stavebních konstrukcí, tak posouzení instalovaných technických systémů.
(Na obrázku: ukázka grafického znázornění PENB splňujícího podmínky od 1.1.2022 pro stejnou budovu, jako obr. EŠOB výše. )
PENB nejčastěji využívají stavebníci rodinných domů v počáteční fázi projektování. Díky tomu mohou projekt optimalizovat z pohledu energetické (ne)náročnosti. Zároveň mohou vybrat optimální kombinaci technologií pro svůj dům, díky které dům nejen splní požadavky zákona, ale také investora. Dalšími žadateli o PENB jsou žadatelé o dotace na rekonstrukce domů.
PENB má přesně řečeno sloužit pro porovnání objektů mezi sebou na základě zatřízení do klasifikačních tříd A (mimořádně úsporná) – G (mimořádně nehospodárná).
Zatřízení do klasifikační třídy je provedeno výpočtem, na základě typu, účelu užívání, tvaru a velikosti objektu, tepelně technických vlastností stavebních konstrukcí, účinnosti instalovaných technických systémů, druhu paliva (energo nositele), který je v objektu spotřebováván a dalších vstupních údajů.
PENB slouží také pro prokázání splnění požadavků pro výstavbu nové budovy a rekonstrukci stávající budovy, které jsou stanoveny zákonem 406/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Pokud máte zájem o to, řešit zároveň i dotaci z NZÚ, budete kromě PENB potřebovat ještě tzv. odborný posudek. Ten se skládá z projektové dokumentace a z energetického hodnocení. To vychází z vypočteného PENB nebo z energetického posudku a je doplněn o protokoly výpočtů požadované ze SFŽP (odborný posudek je oprávněn zpracovávat jak specialista s oprávněním zpracovávat PENB, tak specialista s oprávněním provádět energetický audit a energetický posudek).
PENB může zpracovat energetický specialista na základě získaného oprávnění pro zpracování průkazu.
Energetický specialista je buď osoba fyzická nebo osoba právnická a je zapsán do seznamu energetických specialistů, který je dohledatelný na stránkách ministerstva (MPO).
Existují 4 druhy oprávnění k výkonu činnosti energetického specialisty, každý energetický specialista může mít 1 – 4 oprávnění:
Je tak potřeba vybrat si pro zpracování energetického specialistu se správným oprávněním.
Společnost Saint-Gobain, divize V-systém elektro, je energetickým specialistou.
Její odbornost je zajištěna týmem energetických specialistů s oprávněním zpracovat PENB. Naši energetičtí specialisté jsou připraveni pomoct Vám s:
Je to jednoduché. Stačí poslat poptávku, případně předem zavolat a telefonicky zkonzultovat. Poradenství poskytujeme jak samotným stavebníkům, tak jejich projektantům.
Poptávka je zdarma.
Cena zpracování průkazu se pak odvíjí od toho, v jaké fázi je Váš projekt, zda potřebujete řešit PENB pro malý rodinný dům, nebo pro bytový dům apod. To vše jsme pro Vás připraveni zpracovat.
O historii a vývoji energetické náročnosti budov v České republice, resp. později v EU, a vzniku PENB, se více dočtete v našem dalším článku Energetická náročnost budovy a rostoucí požadavky na její snižování. V tomto článku si jen připomeneme nejdůležitější milníky.
1.1.2001: zákon 406/2000 Sb. O hospodaření energií – součástí jsou i nové prováděcí vyhlášky k ENB
1.4.2013: vyhláška o ENB 78/2013 Sb. („stará vyhláška“) – vznik klasického PENB
1.1.2020: novela zákona 406/2000 Sb. a nová vyhláška o ENB 264/2020: od 1.1.2020 navrhovány pouze nZEB, ale zatím podle „staré“ vyhlášky; „nová vyhláška„ nabývá účinnosti až od 1.9.2020
od 1.9.2020: účinnost vyhlášky o ENB 264/2020 z 1.1.2020 – fáze I: nulová budova I (ukázky toho, jak „nám štítky od 1.9. vycházejí“, najdete na naší Facebookové stránce.)
od 1.1.2022: účinnost vyhlášky o ENB 264/2020 z 1.1.2020 – fáze II: nulová budova II
A jak vypadá rozdíl mezi PENB např. z roku 2019 a jak pro rok 2022? Připravili jsme pro Vás ukázku průkazů pro jeden stejný dům. Důležitá je shrnující informace v PENB 2022, že „Požadavky pro výstavu nové budovy od 1.1.2022 jsou SPLNĚNY“. Ale s tím Vy se nemusíte vůbec trápit. Od toho jsme tu my 🙂 Vaše požadavky s Vámi zkonzultujeme, navrhneme optimalizaci projektu, doporučíme vhodné technologie se souborem doporučení a zpracujeme PENB.
Chybí Vám v tomto článku nějaké informace? Měli byste zájem o webinář na toto téma? Dejte nám vědět. Dotazy Vám rádi zodpovíme, případně doplníme do článku.
„Na rok 2022 jsme rozhodně připraveni. Pomůžeme s PENB i dotacemi každého rodinného domu.“
— Ing. Veronika Skorunková, energetický specialista
Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.
Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz
Formulář byl úspěšně odeslán.
Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.